Pressure Relief Electric Grease Pump TRS-08-20-G07-24LY
Add Your Review
Get at least 2% points for cashback & save up to 10%! View Details
Choose options for shipping rates.
Shipping to
SKU#: FPPX2604152
In Stock
Add to Wish List
100k+ Customers' Top Choice
Chosen by over 100,000 customers for trusted quality and exceptional service.
1 Year Warranty
Enjoy a full year of warranty, ensuring long-lasting reliability and peace of mind.
90-Day Return
Hassle-free 90-day return policy for a risk-free shopping experience.
24/7 Service
Round-the-clock support to assist you whenever you need it.
Product Details
Specifications:
Product Type: ELP Electric Lubrication Pump
Rated Flow Rate: 15 ml/min
Rated Pressure: 8 MPa (≈1160 PSI)
Operating Voltage: 24V DC
Power Consumption: 30W
Lubrication Type: Centralized automatic lubrication
Operation Mode: Electric motor–driven
Application:
Fit For Industrial and mobile equipment
Product Highlights
Brand: FridayParts
Compatible Model Brand: For OTHER BRAND
Replacement Part Number: TRS-08-20-G07-24LY
Shipping
Ships to:
Delivery:
Customer Reviews
0 0 out of 5
5 stars
0%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 star
0%