12V DC Double Acting Hydraulic Pump Power Unit 10 Quart Steel Tank With Remote Control HPU-SR-12VDC-DA-10 for Dump Trailer Scissor Lift Table
Hydraulic Pump Power Unit for Aerial Work Platforms,Vehicle
Aerial Work Platforms,Vehicle Hydraulic Pump Power Unit
Hydraulic Pump Power Unit compatible with Aerial Work Platforms,Vehicle
 Hydraulic Pump Power Unit For OTHER BRAND
FridayParts Hydraulic Pump Power Unit
Hydraulic Pump Power Unit For OTHER BRAND Aerial Work Platforms,Vehicle
1 Review Add Your Review
Get at least 2% points for cashback & save up to 10%! View Details
Choose options for shipping rates.
Shipping to
SKU#: FPZY2507108
In Stock
Add to Wish List
100k+ Customers' Top Choice
Chosen by over 100,000 customers for trusted quality and exceptional service.
1 Year Warranty
Enjoy a full year of warranty, ensuring long-lasting reliability and peace of mind.
90-Day Return
Hassle-free 90-day return policy for a risk-free shopping experience.
24/7 Service
Round-the-clock support to assist you whenever you need it.
Product Details
Replacement Part Number: HPU-SR-12VDC-DA-10, HPUSR12VDCDA10
Specification:
Power: 12 VDC
Motor: 1.6kw 12VDC
Reservoir: Steel Heavy-Duty tank 10 quarts
Working pressure: 2600 PSI
GPM @2500 PSI: 1.1
Action: Double Acting - Power Up, Power Down
Relief Valve: 2600 PSI
Ports: SAE 8
Remote: Included, 8 ft long
Mounting: Flange with 4 holes through
Double Acting hydraulic power unit with 10-quart steel heavy-duty reservoir. Pressure relief valve is set at 2600 PSI which is easily adjustable. Power up power down application with wired remote included. 1.6kw motor works from 12 VDC battery. Flow rated at 1.1 GPM flow at 2500 PSI. Manual available upon request.
Applications:
Fit For Dump Trailers, Scissor Lifts, Lift Tables
Product Highlights
Brand: FridayParts
Compatible Model Brand: For OTHER BRAND
Shipping
Ships to:
Delivery:
Customer Reviews
5 5 out of 5
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 star
0%